System ERP

Jesteś tutaj:
< Wstecz

Co to jest system ERP?

System ERP, czyli Enterprise Resource Planning to oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi, które pozwala organizacji korzystać ze zbioru zintegrowanych aplikacji do zarządzania przedsiębiorstwem i automatyzacji wielu funkcji związanych z technologią, usługami i zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.

Oprogramowanie ERP zwykle integruje wszystkie aspekty operacji biznesowych – w tym planowanie, rozwój, produkcję, sprzedaż i marketing – w jednej bazie danych, aplikacji i interfejsie użytkownika.

Podstawowym celem korzystania z systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa ERP jest zapewnienie jednego centralnego repozytorium dla wszystkich informacji, w celu usprawnienia przepływu danych w organizacji.

ERP to aplikacja dla przedsiębiorstw. Oprogramowanie ERP jest uważane za rodzaj aplikacji korporacyjnej, czyli oprogramowania przeznaczonego dla większych firm i często wymagającego dedykowanego zespołu do dostosowywania i analizowania danych oraz do obsługi aktualizacji i wdrażania.

Natomiast aplikacje ERP dla małych firm są lekkimi rozwiązaniami do zarządzania biznesowego, często dostosowanymi do konkretnej branży wertykalnej.

Organizacje wdrażają systemy ERP z następujących powodów:

  • Aby zastąpić nieaktualne używane oprogramowanie ERP (49%)
  • Aby zastąpić systemy własne, dedykowane (16%)
  • Aby zastąpić / zaktualizować oprogramowanie księgowe (15%)
  • Aby zastąpić systemy inne niż ERP lub brak systemu (20%)

Oprogramowanie ERP zazwyczaj składa się z wielu modułów, które mogą być kupowane i wdrażane indywidualnie, w oparciu o to, co najlepiej odpowiada konkretnym potrzebom i możliwościom technicznym danej organizacji. Każdy moduł ERP koncentruje się na jednym obszarze procesów biznesowych.

Najbardziej typowymi modułami systemów ERP obejmują te dotyczące planowania produktu, zakupu materiałów, kontroli zapasów, dystrybucji dóbr, księgowości, marketingu, finansów i HR (Human Resources).

Wraz ze wzrostem popularności systemów ERP, pojawiły się również aplikacje, które wspomagają przedsiębiorstwa w innych polach działaniach, jak moduły CRM i Business Intelligence, często jako jeden ujednolicony pakiet.

 

Categories: